Skip to content Skip to footer
LAS STIK občine

Spoznajte LAS STIK

LAS STIK občine

Kdo smo?

Lokalna akcijska skupina Suhe krajine, Temenice in Krke STIK povezuje ljudi in organizacije iz občin Dolenjske Toplice, Ivančna Gorica, Trebnje in Žužemberk. Naš cilj je spodbujati razvoj teh krajev z idejami in projekti, ki jih predlagajo lokalni prebivalci.

Kako delujemo?

Pri LAS STIK delujemo po pristopu “od spodaj navzgor”, kar pomeni, da preko finančnih in mehkih spodbud opolnomočimo lokalno prebivalstvo za razvoj projektov, ki so pomembni za našo skupnost.

Naš namen je spodbujati celovit in uravnotežen razvoj območja, pri čemer upoštevamo endogene razvojne potenciale in zmogljivosti. Osredotočamo se predvsem na krepitev socialnega kapitala z aktivnim vključevanjem prebivalstva v skupno načrtovanje in odločanje o lastnem lokalnem razvoju. To dosegamo po načelih solidarnosti in participativne demokracije.

Zasledujemo več ključnih ciljev: prizadevamo si za spodbujanje socialnega vključevanja ter boj proti revščini in vsem oblikam diskriminacije; stremimo k zmanjševanju regionalnih razvojnih razlik in spodbujamo gospodarski razvoj območij. Obenem si prizadevamo prispevati k ohranjanju narave, varstvu okolja ter zaščiti kulturne dediščine in krajine z vsemi njenimi elementi.

Katera so naša ključna udejstvovanja?

Izvajanje projektov

LAS STIK skozi Strategijo lokalnega razvoja (SLR) podpira projekte, ki izpolnjujejo lokalne potrebe in cilje.

Financiranje

Projekti so financirani iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Do leta 2027 imamo na voljo približno 1.825.523,03 EUR.

Podpora projektom

Podpiramo projekte, ki vključujejo mreženje in sodelovanje med različnimi območji, sektorji in partnerji.

Skladnost s cilji

Projekti morajo biti v skladu s cilji skladov EKSRP in ESRR ter naslavljati potrebe, določene v SLR. Cilji morajo biti merljivi in imeti jasne rezultate.

Upravičenci

Projekti lahko izvajajo LAS, fizične osebe (razen za sklad ESRR), pravne osebe. Če želite več informacij o pogojih, nas kontaktirajte.

Delovanje LAS STIK temelji na delovanju programa LEADER / CLLD

CLLD (Community Led Local Development oz. Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost) je nadgradnja do sedaj poznanega pristopa LEADER, ki se je na ravni EU izkazal kot uspešna metoda razvojnega načrtovanja in izvajanja operacij.

Pristop »od spodaj navzgor« omogoča lokalnemu prebivalstvu, da z oblikovanjem lokalnih partnerstev tako imenovanih lokalnih akcijskih skupin (LAS), aktivno odloča o prioritetah in razvojnih ciljih lokalnega območja, vključno z viri financiranja za doseganje ciljev lokalnega območja.

Pristop omogoča uresničevanje široke palete izzivov v različnih okoljih, večjo fleksibilnost pri doseganju ciljev in odgovarja dejanskim potrebam lokalnega območja.

V Evropski Uniji je pristop LEADER v praski že vse od leta 1991, v Sloveniji pa se je ta pristop pričel s programskim obdobjem 2007–2013.

Vsaka lokalna akcijska skupina je partnerstvo predstavnikov javnega, civilnega in gospodarskega sektorja, ki oblikuje strategijo lokalnega razvoja (SLR). Pri pripravi SLR lahko sodeluje vsak prebivalec oz. deležnik območja STIK s svojimi prispevki k prepoznavanju izzivov lokalnega območja ter razmišljanjem o najboljših rešitvah.

Lokalni prebivalci razvijajo projektne ideje in imajo na voljo evropska sredstva za sofinanciranje lokalnih pobud, ki so pomembne za razvoj območja STIK. To vključuje potrebe in izzive, kot so npr.  socialna vključenost vseh prebivalcev, spodbujanje zaposlovanja ter podjetništva, razvoj osnovnih storitev, dvig kakovosti življenja, razvoj koncepta Pametnih vasi, okoljske in podnebne rešitve, spodbude ekološkemu kmetovanju idr.

Projekti so izbrani na podlagi javnega poziva za izbor projektov, ki ga objavi LAS. Ta poziv je odprt za vse, ki s svojimi idejami lahko prispevajo k doseganju ciljev SLR, ob upoštevanju določenih pravil in omejitev, opredeljenih v uredbi o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost. Projekte izbirajo in potrjujejo organi posamezne lokalne akcijske skupine na podlagi transparentnega izbirnega postopka in meril, nato pa jih potrdi še ministrstvo posameznega sklada.

Več o instrumentu CLLD si lahko preberete na: 

IRP26 LEADER – Skupna kmetijska politika (skp.si)

Informacije o podpori LEADER/CLLD

Naziv intervencije:

Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost (LEADER/ CLLD).

Naziv projekta (podpora):

Podpora za upravljanje LAS.

Kratek opis projekta (podpore):

Podpora za upravljanje LAS je namenjena sofinanciranju stroškov, ki so nastali pri upravljanju in delovanju LAS, vključno s spremljanjem in vrednotenjem odobrene strategije lokalnega razvoja (SLR), animacijo območja LAS in pomoči morebitnim upravičencem za razvijanje projektnih idej in pripravo projektov.

Cilji in rezultati projekta (podpore):

Cilj lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost s pristopom LEADER/CLLD je spodbujanje celovitega in uravnoteženega razvoja lokalnih območij po pristopu “od spodaj navzgor” z odobrenimi SLR. Podpora v okviru izvajanja pristopa LEADER/CLLD iz skladov EKSRP in ESRR se nameni za upravljanje, spremljanje in vrednotenje SLR ter njene animacije. Podpora financiranja je iz Evropske unije.

Spletni strani: https://evropskasredstva.si/ in https://skp.si/

EKSRP in ESRR sklad logotipi